Skip to content
6 wrz / admin

2 Cellos – „Score” [RECENZJA]

Ten duet świetnych wiolonczelistów chorwackich znałem wcześniej z kilku udanych wykonań standardów muzyki rozrywkowej. Za każdym razem muzycy prezentowali wysoką muzykalność i śmiałe podejście do znanych utworów. Głównie zwracali uwagę pomysłowością i sporym dystansem do swoich wykonań. Duet tworzą Luka Sulic i Stiepan Hauser. Obaj panowie mają podobny życiorys artystyczny, rozpoczynając bardzo wcześnie karierę i kontynuując edukację w najlepszych światowych uczelniach. W przypadku tak świetnie zapowiadających się wirtuozów decyzja o założeniu 2 Cellos specjalizującego się w lekkim repertuarze była nie lada odwagą. Ich czwarta płyta nie jest jednak tym, do czego nas przyzwyczajono.

„Score” to wybór słynnych tematów muzycznych z filmów. Mamy tu wszystkie największe melodie z klasyki kina: „Love Story”, „Ojciec Chrzestny”, „Titanic” i „Lista Schindlera”.   Pojawiają się też motywy nowsze, jak np. temat przewodni z serialu „Gra o tron”. Ten utwór wykorzystano do promocji płyty, a umieszczony w You Tube klip miał w ciągu 2 pierwszych dni ponad milion odsłon. Wszystkie utwory na płycie w swojej koncepcji opierają się o bogate brzmienie orkiestry symfonicznej, na której tle solowe partie wiolonczel niczym szczególnym się nie wyróżniają. Do nagrań zaproszono nie byle kogo, bo London Symphony Orchestra, więc na poziom wykonawczy nie można narzekać. Odniosłem jednak wrażenie, jakby do gotowych wersji instrumentalnych z filmów dołożono jedynie partię 2 wiolonczel. Wszystko drażni mnie swym patosem i przewidywalnością.

A może chodzi o to, że słuchanie jednego utworu tego duetu jest strawne, podczas gdy dłuższe obcowanie z ich muzyką mocno nuży? Nie mam wątpliwości, że z komercyjnego punktu widzenia ten album może odnieść sukces, bo na świecie jest wielu miłośników tego rodzaju muzyki.  Czy o to jednak głównie  chodzi? Panowie z 2 Cellos mogą zagrać wszystko i mają potencjał,  aby wykonywać muzykę bardziej ambitnie. Tymczasem „Score”  to tzw. muzyka  towarzysząca, nieprzeszkadzająca nam w codziennych czynnościach, jeśli traktuje się ją jako nienachalne tło podczas relaksu, albo jazdy samochodem.

6/10

Zostaw komentarz