Skip to content
7 mar / Wojtek

Fryderyk 2018 – nominacje czy kalkulacje?

Wczoraj akademia ZPAV wypluła nominacje. Niektóre nazwiska są zaskakujące, co najmniej jak śnieg w maju. A już sensacją jest przydział do poszczególnych kategorii – tutaj niewątpliwie brała udział maszyna losująca.

Kategoria "Utwór roku":

* Ania Dabrowska "Porady na zdrady"

* Ania Dąbrowska "Z Tobą nie umiem wygrać"

* Daria Zawiałow "Jeszcze w zielone gramy"

* Daria Zawiałow "Na skróty"

* Kortez "Dobry moment"

Tutaj wygląda, jakby w naszym kraju śpiewały glównie 2 wokalistki. Wszystkie piosenki są przypadkowe. Nie zdziwię się, gdy wygra "Jeszcze w zielone gramy".  Bo to może być zabawne, że w natłoku nowych piosenek, niektorych niezłych, stawia się na utwór sprzed 40 lat. Ale może warto przypomieć sobie, na czym polega napisanie dobrej piosenki?

Kategoria "Fonograficzny debiut roku"

* Daria Zawiałow

* Jacek Królik

* Mery Spolsky

* Rosalie.

* Smolasty

W tej kategorii sensacją będzie nie wygranie Darii Zawiałow, artystki niemalże wyskakującej z każdej sklepowej lodówki. No cóż, kiedyś w tym plebiscycie zchwycano się Anią Rusowicz. I kto dziś o niej pamięta? Dla mnie najciekawszym debiutem jest Mery Spolsky.

Kategoria "Album roku hip hop"

* Grubson "Gatunek L"

* Guova "Headliner"

* Miuosh "POP."

* O.S.T.R. "MTV Unplugged: Autentycznie"

* Taco Hemingway "Szprycer"

Nsjmniej zaskakująca kategoria. Tu nie ma królików z kapelusza. Nie mam  wątpliwości, kto tu jest najlepszy – GrubSon oczywiście!

Kategoria "Album roku pop"

* Anita Lipnicka & The Hats "Miód i dym"

* Grzegorz Hyży "Momenty"

* Kortez "Mój dom"

* Maciej Maleńczuk "Maleńczuk gra Młynarskiego"

* Natalia Przybysz "Światło nocne"

Właśnie tutaj czuje się rękę maszyny losującej. Jakby kompletnie nie zauważono, że w ubiegłym roku powstało mnóstwo dużo lepszych albumów. Gdyby ktoś miał zbudować opinię o kondycji naszej kimematografii na podstawie tych kilku albumów, to mógłby być w ciężkim szoku.

Dla mnie Natalia Przybysz nie ma w tej kategorii konkurencji.

Kategoria "Album roku alternatywa"

* Daria Zawiałow "A kysz!"

* LemON "Tu"

* Mikromusic "Tak mi się nie chce"

* Mrozu "Zew"

* Voo Voo "7"

Nooo, tutaj to chyba była pijana maszyna losująca:-) Jedyny album, który wpisuje się w specyfikę sceny alternatywnej to Voo Voo. Reszta, a zwłaszcza Zawiałow i Mrozu to najczystszy pop. Bo chyba ci, którzy wymyślili podział na kategorie sami sobie strzelili w stopę.

Kategoria "Album roku elektronika"

* Bovska "Pysk"

* Dick4Dick "Dick4Dick Is A Woo!Man"

* Mery Spolsky "Miło było pana poznać"

* Natalia Nykiel "Discordia"

* Paulina Przybysz "Chodź tu"

Nigdy nie wpadłbym na to, że album Pauliny Przybysz reprezentuje stylistykę elektroniczną. Zresztą obecność tutaj Bovskiej i Mery z Polsky też jest dla mnie zaskoczeniem. Dobrze jednak, że te 3 zdolne wokalistki zauważono.

Jak to dobrze, że wytwórnie postarały się, aby było tyle kategorii. Dzięki temu można trochę polasnować swoje gwiazdy i "gwiazdy":-)

Zostaw komentarz