Skip to content
3 lut / Wojtek

Fryderyk 2020 – i znowu jest śmiesznie:-)

Za każdym razem, kiedy pojawiają się nominacje do Fryderyków, zastanawiam się, co tym razem nam zgotowano. Bo to przecież sama branża muzyczna między sobą decyduje, co jest dobre. Tu nie liczy się ilość sprzedaży, ani wartości artystyczne – wytwórnie zgłaszają kandydatów, a potem między sobą same ustalają werdykt. Nie wierzę, że wszystkie nominowane albumy były wysłuchane przez głosujących, więc ten plebiscyt trzeba potraktować co najmniej z przymrużeniem oka. Bo już same nominacje wywołują mój śmiech.

Album Roku Pop 

BARANOVSKI – Zbiór
MARGARET – GAJA HORNBY
MROZU – Aura
Natalia Przybysz – Jak malować ogień
Roksana Węgiel – Deluxe

Rozdzielenie popu na 2 kategorie to chyba jedynie potrzeba przydzielenia dodatkowej statuetki. A sprawa jest prosta – w pierwszej kategorii dla mnie jedynym kandydatem jest Baranovski ze swoim bardzo dobrym debiutem. Ale dlaczego tu umieszczono Natalię Przybysz? Nie rozumiem.

Album Roku Pop Alternatywny

Daria Zawiałow – Helsinki
FISZ EMADE TWORZYWO – Radar
Król – Nieumiarkowania
sanah – ja na imię niewidzialna mam
Stanisław Soyka – Muzyka i słowa

Tutaj jest jeszcze śmieszniej. Stawiam na Fisz, Emade,Tworzywo, ale zdziwię się, jeśli nagrody nie zdobędzie Król. Od kilku miesięcy zrobiła się straszna histeria wokół "Nieumiarkowań", a przecież ten album nie jest już tak wybitny jak ten poprzedni. A wstawienie tutaj Stanisława Sojki to chyba błąd redakcyjny:-)

Album Roku Hip Hop

O.S.T.R. – Instrukcja Obsługi Świrów
PEZET – Muzyka Współczesna
PRO8L3M – Widmo
Sokół – Wojtek Sokół
Taco Hemingway – Pocztówka z WWA, Lato'19   

Ten gatunek do Fryderyków nigdy nie miał szczęścia, pewnie też nominacje, kompletnie przypadkowe i raczej "za całokształt", wyróżnionych artystów nie bardzo obchodzą. I pewnie znowu na gali nie pojawi się Taco Hemingway, aby nie odebrać nagrody. Bo jeśli już ktoś z tej listy musi ją dostać, to Taco jest jedynym na to zasługującym.

Album Roku Elektronika

Mery Spolsky – Dekalog Spolsky
Natalia Nykiel – Origo
Novika – Bez cukru
Stachursky – 2K19
Zamilska – Uncovered

Tutaj sytuacja jest prosta: Natalia Nykiel!

Album Roku Alternatywa

Hania Rani – Esja
Łąki Łan – RAUT
Mary Komasa – Disarm
Piernikowski – The best of moje getto
Ralph Kaminski – Młodość

Jedynym zasługującym na nagrodę z tego grona jest Piernikowski, bo jego album to wydarzenie. Obstawiam jednak, że branża postawi na Hanię Rani, a to ani alternatywa, ani nawet interesujące.

Album Roku Muzyka Poetycka.

Lech Janerka, Marcin Świetlicki, Pablopavo, Jarek Szubrycht, Wojciech Waglewski, Katarzyna Nosowska, Małgorzata Tekiel (Nika), Piotr Pawłowski – "Janerka Na Basy i Głosy"
Maja Kleszcz – "Osiecka De Luxe"
Marek Dyjak – "Piękny instalator"
Mikromusic – "Mikromusic z dolnej półki"
Piotr Machalica – "Mój ulubiony Młynarski"

Tutaj będzie najtrudniej. Musiałbym się rozdwoić między Dyjakiem i Mikromusic. Jeśli więc będzie inny werdykt, to się trochę ubawię. Ponownie:-)

Za miesiąc wszystko się okaże, I znowu będzie śmiesznie:-)

 

Jeden komentarz

zostaw komentarz
  1. Krzysiek / 11 lut 2020

    No niestety. Nasza branża muzyczna kisi sie we własnym smrodku od wielu lat i przykro na to patrzeć. Niestety nic nie wróży zmiany. Jak się ma wielu kumpli w środowisku, to jest szansa na nagrodę. Tak to działa. Ja niestety nie potrafię traktować tych nagród na poważnie. Za to zawsze towarzyszy mi zniesmaczenie. 

Zostaw komentarz