Skip to content
15 cze / Wojtek

Fryderyk kontra Super Jedynka

Nagrody Fryderyka wymyślono, aby tzw. branża mogła promować i doceniać najlepsze dokonana minionego roku. Wiadomo,   że jeśli branża przyznaje sobie i swoim kolegom nagrody, to o bezstronności mówić nie można. Mimo wszystko te nagrody zawsze jakoś odzwierciedlają stan faktyczny polskiej estrady.

Pewnego dnia jakiś pan z TVP wpadł na fantastyczny pomysł, że to on będzie kreował gust Polaków, a nie jakaś  tam branża.  Bo kto to widział, żeby ludzie nie mogli sami decydować o tym, kto jest najlepszy. W ten sposób urodziła się Super Jedynka. A żeby było jeszcze bardziej super, to trzeba ją przyznawać podczas festiwalu w Opolu, żeby tej branży pokazać, kto tu rządzi!

Na przykładzie wokalistek, które wygrywają w poszczególnych latach gołym okiem widać, że Super Jedynka kreuje swoją rzeczywistość. Najczęściej jest tak, że tę nagrodę otrzymuje wokalistka, która we Fryderykach nie była w ogóle zauważana. Bo tu nie o to chodzi, żeby wygrała ta najbardziej twórcza lub nawet  najczęściej występująca,  ale ta artystka, która zagra na nosie Fryderykowi – na zasadzie: nie poznaliście się na mnie, to teraz żałujcie, bo Super Jedynka na mnie zarabia. Bo przecież jestem taka fantastyczna i ludzie mnie kochają.

No bo kto to wymuślił, żeby Fryderyka dostała w 2006 r. Katarzyna Nosowka, skoro wiadomo, że najlepsza jest Doda!. Albo 2 lat wcześniej – Fryderyka dali jakiejś Ani Dąbrowskiej, a najlpesza była Ewelina Flinta!  Od początku istneinia Super Jedynki nie zdarzyło się, aby te nagordy się pokrywały nominacjami. A żeby było śmieszniej, to tylko jedno nazwisko znajduje się na obu listach – Beata Kozidrak. Całę szczęście, że Fryderyków nie rozdawano w 2007 r., bo nie wiem jak by czuła się wokalistka, która przegrałaby z Sueprjedynkową Gosią Andrzejewicz :mrgreen:

Ten rok jest wyjątkowy, bo obie nagrody zdobywają wokalistki nieszczególne. Właściwie, to nie wiem która z nich jest bardziej beznadziejna: Ania Rusowicz, czy Sylwia Grzeszczak. Klęska urodzaju?

A przecież w Polsce mamy taką wokalistę jak Julia Marcell.  Na tle nagrodzonych pań jest co najmniej świetna, ale …………..pewnie jeszcze nie dotarła do nagrodowego rozdzielnika .

 

 

Zostaw komentarz

*

code