Skip to content
14 lip / Wojtek

„If You Don’t Know Me By Now”

 Czas na jedną z bardziej znanych piosenek z repertuaru zespołu Simply Red. Utwór ukazał się na płycie w 1989 roku i bardzo szybko zawojował najważniejsze listy przebojów.

W popularności piosenki nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Simply Red nie był pierwszym jej wykonawcą. Trzeba zatem cofnąć się o 16 lat, bo wtedy para autorska Kenny Gamble i Leon Huff  napisała „If You Don’t Know Me by Now”. Piosenka powstała z myślą o znakomitej wokalistce Patti LaBelle, która jednak nie zainteresowała się utworem. W ten sposób pierwszym, nieco przypadkowym wykonawcą zostaje Harold Melvin & the Blue Notes. To wykonanie, utrzymane w porządnej i rzetelnej stylistyce lat 70-ych ubiegłego wieku, jest wzorem, na którym opierali się kolejni wykonawcy. Nawet Simply Red, który przyczynił się do największej popularności utworu, nie wniósł tutaj zbyt wiele w stosunku do oryginału.

Wracając do początków życia piosenki – pierwsze wykonanie zdobywało listy przebojów, głównie te ukierunkowane na R&B, stąd pewnie bierze się jej mała popularność w skali światowej. Jednak piosenka w sposób znaczny zaistniała na rynku amerykańskim i to prawdopodobnie sprawiło, że wspomniana Patti LaBelle po 10 latach zaczęła wykonywać piosenkę i włączyła ją do swojego repertuaru koncertowego. Tym wykonaniem artystka udowadnia, że jej decyzja o pierwotnym odrzuceniu utworu była słuszna, bo nawet w momencie sporej popularności piosenki jej interpretacja jest nieprzekonująca. Dobrze się więc stało, że piosenką zainteresował się ktoś inny, a późniejsze wykorzystanie piosenki przez Simlpy Red pozwoliło wprowadzić ją na rynki światowe. Inni wykonawcy sięgający po piosenkę musieli liczyć się, że nie łatwo będzie konkurować z dwiema świetnymi wersjami. Rot Stuart włączył piosenkę do swojej słynnej płyty z coverami i chyba świadomie niewiele ją zmienia. Jednak ta wersja nosi znamiona oryginalności – jest trochę bardziej nostalgiczna, ze świetnie poprowadzoną dramaturgią, a to już wyższy stopień wtajemniczenia i potwierdzenie klasy artysty.

Podobnie zrobił inny świetny wykonawca Seal. Jego wersja, utrzymana w pierwotnym klimacie i stylistyce, przy zachowaniu wierności muzyce i tekstowi oraz  dodanie soulowego smaczku  jest bardziej wyrafinowana i szlachetna.

W podobnym kierunku zmierza gwiazda sceny R&B, Calvin Richarson. Tutaj widać konsekwentną ewolucję utworu przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkie wcześniejsze pomysłów kolegów z branży.

Idąc jeszcze dalej, czyli od Harold Melvin&Ble Note, przez wykonania Seal’a i Calvin’a Richardosn’a, natrafiamy na wykonanie właściwie jedynie inspirowane naszą piosenką. Ciara nagrała utwór w dużym stopniu oparty na starej piosence, jednak dodając sporo nowych elementów, stworzyła coś nowego, stąd także inny tytuł. Nie zmienia to jednak faktu, że twórcy piosenki z 1972 roku są także współautorami utworu „Never Ever”, który wykonuje Ciara

W ten sposób kończymy naszą przygodę z piosenką. W tej podróży możemy zauważyć, że wszystkie kolejne wykonania ułożone są w logicznej sekwencji. To tak, jakby jedna osoba ponad 40 lat temu utworzyła projekt pt. „If You Dont Know Me By Now” z założeniem, że będzie on ewoluował, reagując na zmieniający się świat. I te zmiany na prezentowanych nagraniach widać, mało tego – są one konsekwentne i stopniowe. I można odnieść wrażenie, że ten projekt jeszcze się nie skończył.

 

Zostaw komentarz