Skip to content
29 wrz / admin

Krzysztof Zalewski – czy ta „Zabawa” jest radosna? [RECENZJA]

Czy swoją najnowszą płytą Zalewski namawia nas do zabawy? A może to kolejny myk? Znając tego artystę, jego kreatywność i inteligencję, można się spodziewać prowokacji. Bo Zalewski wyjątkowo umiejętnie potrafi wchodzić  w tematykę poważną, jak i tę z przymrużeniem oka.

„Zabawa” to wydany kilka dni temu zbiór piosenek autorskich. Nagrany w czasie pandemii materiał sprawia wrażenie niedopracowanego, jakby zabrakło czasu, warunków, albo po prostu koncepcji. Tytułowa, rozpoczynająca album „Zabawa” jest dobra i z charakterem, ale śpiewanie praw objawionych („życie to nie zabawa, tylko zawody”) trochę do Zalewskiego nie pasuje. A może było to celowe, a dla podkreślenia artysta zastosował mocne przeakcentowania na ostatnią sylabę? Rasowo też jest w „Lustrach”, a najbardziej w zamykającym album „Grzeczny bądź”. Tutaj słyszymy takiego Zalewskiego, jakiego najbardziej lubimy.

W  środku albumu jest dużo miotania się, bo właściwie każdy utwór jest zaskoczeniem. Nie ma wspólnej linii, jakby zagościł przypadek. Świetna jest singlowa „Anuszka”, to bodaj najlepszy utwór. Bardzo podoba mi się też jedyna ballada „Wszystko będzie dobrze”. Uwagę zwracają utwory oparte na ciekawych rytmach: „Na apatię” (świetne ostinato basu) i „Ojcowie”. Za to nie rozumiem kompletnie tu niepasującego „Szpiega”. Bo niewątpliwie ciekawe jest opracowanie piosenki, ale ta big-bandowa aranżacja jest tak mocno z innej bajki, że jest na tej płycie zgrzytem. Na szczęście są też piosenki na luzie, jak „Oddech” – śpiewanie fragmentów falsetem tak mocno przypominało mi Natalię Przybysz, że kilka razy sprawdzałem czy się nie przesłyszałem:-)

Ten album nie jest najlepszym dziełem Zalewskiego, jednak można go uznać za udany. A że nie najlepszy? No cóż. Artysta tak wysoko powiesił sobie poprzeczkę, a nam oczekiwania, że niełatwo będzie teraz zrobić coś zachwycającego. Jednak na tle tego, co się wydaje obecnie w Polsce, muzyka Krzysztofa Zalewskiego będzie ciągle nieco inna, lepsza i na pewno na przyzwoitym poziomie.

8/10

Zostaw komentarz