Skip to content
5 sie / Wojtek

Moje 5 minut – największe sukcesy

Dzisiaj, przed kolejnym sezonem talent showów, spróbujemy podsumować efekty kilkunastu lat muzycznych talent show. Przewinęła się przez nie olbrzymia ilość młodych, bardzo często utalentowanych ludzi. W tym tłumie tylko nieliczni, ci najbardziej zdeterminiowani i/lub utalentowani odnieśli sukces, który prawdopodobnie by się nie wydarzył, gdyby nie udział w programie. W trzech osobnych podsumowaniach przyjrzymy się wykonawcom, którzy osiągnęłi największy sukces, ale też zajmiemy się tymi, którzy wielkiej kariery nie zrobili, mimo że wszystko wskazywało na to, że będzie inaczej. W podsumowaniach pozwolę sobie także na lekko kąśliwe zestawienie muzycznych „wydmuszek”, czyli atystów, którzy ku mojemu zaskoczeniu królują na naszej scenie.

Zaczynamy od ludzi, którzy wiedzieli jak wykorzystać popularność zdobytą w programach telewizyjnych.Ta dziesiątka wybranych przeze mnie wykonawców pokazuje, że udział w talent show jest wystarczającą trampoliną do tzw. dużej kariery – wszystkie te osoby są liczącymi się na naszej scenie artystami.

1. Justyna Steczkowska

Pierwsza wielka wygrana. Wtedy, ponad 20 lat temu, „Szansa na Sukces” była jedyną możliwością pokazania się w telewizji. Największą zdobyczą w tym programie była jednak możliwość wystąpienia w opolskich debiutach. Udział w Opolu okazał sie dla Steczkowskiej prawdziwym początkiem profesjonalnej kariery, bo już zaśpiewanie tam piosenki znakomitych twórców (Pospieszalski/Waglewski) pokazało, że wokalistka wie, jak poruszać się w polskim SZOŁBIZNESIE. Później było jeszcze lepiej – współpraca przy pierwszej płycie z Grzegorze Ciechowskim to był strzał w dziesiątkę. Dziś Justyna Steczkowska jest uznaną twarzą polskiej sceny i mimo, że od lat nic ciekawego nie zrobiła, to ciągle można o niej mówić z szacunkiem.

2. Monika Brodka

To jedna z bardziej wykorzystanych szans jaką daje wygranie talent show. W momencie wygrywania „Idola”  Brodka była jedynie dobrze zapowiadającą sie wokalistką, jedną z wielu. Jednak każda jej płyta, począwszy od tej pierwszej, potwierdza wielką klasę artystki. I prawdopodobnie o Monice nie dowiedzielibyśmy się gdyby nie talent show.

3. Ania Dąbrowska

Najlepszy przykład na to, że determinacją i talentem można wykorzystać pozornie niewielką szansę. Bardzo szybkie odpadnięcie wokalistki w pierwszej edycji „Idola” dało jej chyba to co najważniejsze, potwierdzenie klasy i siłę do walki o swoje marzenia. Tymi marzeniami było nagrywanie płyt. Dziś jest ich kilka, wszystkie znakomite. Brawo!

4. Lemon

Jeden z wygranych „Must Be the Music”. I chyba najważniejszy. Kariera tego zespołu rozwijała się stosunkowo wolno, za to konsekwentnie i wyraziście. Dziś Lemon jest ważną „postacią” naszej sceny. Ich nowe piosenki potwierdzają, że Lemon jest obecnie w najlepszym momencie rozwoju swojej kariery.

5. Marcin Wyrostek

Najważniejszy laureat długiego życia „Mam Talent”. Wyrostek potrzebował tego zwycięstwa bardziej niż większość innych uczestników tego typu programów. Wykorzystał je znakomicie. Dziś jest ciągle obecny na naszej scenie, chociaż nie jest tak popularny jak większość artystów z tej listy – jego muzyczny rozwój do konsekwentne i świadome poszukiwanie swojego miejsca w obszarach mniej spektakularnych. Marcina Wyrostka nie ma na wielkich festiwalach i komercyjnych imprezach z olbrzymią publicznością, za to można go usłyszeć w projektach ambitnych i wysoce artystycznych. Chyba na tym właśnie polega świadome budowanie kariery.

6. Dawid Podsiadło

Najważniejszy laureat „X-Factor-a”. Co prawda ten program wylansował jeszcze kilku wykonawców, których skala popularności nie koresponduje z talentem, to właściwie jedynie Dawid jest jedyną pozytwną wizytówką tego show. Początek kariery tego artysty, to największy sukces w polskim SZOŁBIZNESIE ostatnich lat. Dziś jest trochę spokojniej, jednak jestem przekonany, że akurat ten artysta nie powiedział jeszcze ostaniego słowa.

7. Katarzyna Cerekwicka

Druga, po Steczkowskiej, laureanta „Szansy na Sukces”. W tym przypadku nie było jednak tak łatwo, jednak po kilku latach się udało. Był czas, że Cerekwicka śpiewała wszędzie. Dziś  w mediach jest jej zdecydowanie mniej,jednak spodziewam się, że nagranie w tym roku  nowej płyty pomoże artystce na wielki powrót.

8. Eney

Pierwszy zwycięzca „Must Be the Music”. I ten sukces został wykorzystany znakomicie – krótko po programie zespół był puszczany we wszystkich komercyjnych stacjach, a o ich występ zabiegali organizatorzy większości imprez plenerowych. To przykład na konsekwencję – zespół wystąpił w telewizyjnycm show tylko po to, aby otworzyć sobie drzwi do wielkiego świata. I wykorzystał to znakomicie!

9. Kamil Bednarek

W momencie udziału w „Mam Talent” był skromnym, nikomu nie znanym nastolatkiem. Dziś Bednarek rządzi na naszej scenie. Co prawda jego największa popularność chyba juz minęła, to jednak ciągle Bednarek jest istotnym uzupełneiniem różnorodności na naszej scenie.

10. AudioFeels

O tym zespole raczej nie dowiedzielibyśmy sie, gdyby nie udział w „Mam Talent”. Kariera zespołu wokalnego, zwłaszcza a cappella, to u nas ciągle wielkie osiągnięcie. Zespół potwierdza, że śpiewanie wielogłosowe może być jednocześnie artystyczne i atrakcyjne. Popualrność zespołu to na pewno nie wielkie imprezy trnsmitowane przez telewizje. Ważne jednak, że AudioFeels potrafił zaistnieć na naszym rynku i ciągle ma swoją publiczność.

Jeden komentarz

zostaw komentarz
  1. Kamila / 7 sie 2015

    Świetny post! Zapraszam do mnie na „top 5 muzycznych aplikacji na telefon” !
    http://miss-clare.blogspot.com/

Zostaw komentarz