Skip to content
13 lis / admin

Naturally 7 – „20/20” RECENZJA]

Naturally 7, zespół wokalny należący do światowej czołówki, ma już 20 lat. Na tę okoliczność wydał podwójny album z 20 piosenkami ze swojego repertuaru. Zastosowano ciekawy klucz: 10 piosenek wybrali fani, a o drugiej dziesiątce zdecydowali członkowie zespołu. Można by więc pomyśleć, że to album w stylu „the best of”. Ale nie, bo oprócz tego, że są tu same znane już piosenki, wiele się jednak zmieniło. Artyści zadbali o nowe brzmienia – albo są to remixy starych nagrań, albo zupełnie nowe opracowania. Wszak przez ten zespół przewinęło się 14 wokalistów, więc dzisiejsze brzmienie musi być nieco inne. Co prawda trzon stanowią ciągle te same 4 osoby, ale w kreacjach z roku 2020 słychać sporo świeżości.

W tym zestawieniu można wyodrębnić 2 nurty, i pewnie to też wskazówka, które piosenki wybrali słuchacze. Myślę tu o coverach wielkich przebojów, między innymi: “While My Guitar Gently Weeps”, “Broken Wings” i “More than Words”. A na czele tego rozdziału jest fenomenalny “Galileo”, wariacja nt. słynnej pieśni Queen.

Mimo niezłych wykonań znanych utworów ciekawsze są piosenki własne. To ciągle rzadkość w przypadku zespołów wokalnych, które swoją markę opierają na ciekawym podejściu do repertuaru obcego. Właściwie jedyną kapelą, która podąża podobną ścieżką jest Take 6. I pewnie również dlatego oba zespoły są dla mnie tak porównywalne.

Tutaj uwagę zwraca jeszcze ciekawsze opracowanie „If You Love Me” i „Another You”. Te piosenki pokazują, że zespół dysponuje swoim świetnym repertuarem autorskim. A jest jeszcze „Say You Love Me”, ten utwór kiedyś zaśpiewano jednogłosowo z podkładem instrumentalnym. Teraz słyszymy wykonanie a cappella w ciekawym, mądrym opracowaniu. Takie przykłady to dowód na rozwój zespołu. Tak, Naturally 7 nie miał łatwego życia, wiele lat musiał zadowolić się rolą kapeli „supportującej”. Ale właśnie głównie dzięki światowym trasom z Michael’em Buble’m formacja zbierała doświadczenie, nabierała pokory i klasy. Teraz możemy się rozkoszować znakomitym, świadomym zespołem!

10/10

Zostaw komentarz