Skip to content
22 kwi / Wojtek

O coverach (prawie) wszystko – „The Lady is a Tramp”

Piosenka, ciągle modna i wykonywana prze kolejnych popowych wykonawców, obchodzi w tym roku swoje 80 urodziny! Jej druga młodość rozpoczęła się w momencie kandydowania Donalda Trumpa, ale to tylko zbieg okoliczności, aczkolwiek świetnie wykorzystany. Warto więc przetłumaczyć tytuł piosenki – dosłownie powinno być kobieta jest wędrowcem (lub włóczęgą),  ale słyszałem też tłumaczenia słowa tramp jako lafirynda.

„The Lady is a Tramp” jest jedną z piosenek z musicalu „Banes in Arms” z 1937 roku. Utwór przeszedł szybko do historii z dwóch powodów. Pierwszym z nich była sama kompozycja, która stała się popularnym standardem. Jedną z pierwszych niescenicznych wersji jest nagranie orkiestry Tommy’ego Dorsey’a.

Druga przyczyna popularności piosenki to jej tekst, który szybko zaczęto interpretować jako parodię nowojorskiej śmietanki towarzyskiej.  I skoro znamy już wersję oryginalną, będziemy teraz poznawać propozycje twórcze. I tutaj 2 świetne duety. Pierwszym z nich jest wykonanie przez legendy muzyki. Ella Fitzgerald i Frank Sinatra pozwolili sobie na wprowadzenie koncepcji duetu z dopisanym wstępem. A dalej jest już oryginalna piosenka, ale wykonana tak brawurowo, swingowo i radośnie, że do dziś stanowi wzorzec dla wielu artystów.

Drugie świetne wykonanie to wersja współczesna duetu Tonny Benett/Lady Gaga. Tutaj pozwolono sobie na lekką zmianę tekstu, którą prezentujemy poniżej. To wykonanie jest również potwierdzeniem klasy Lady Gaga, która często ukrywając się za maskami skandalistki pokazuje, że śpiewać potrafi, i to nie byle jak.

Jest zbyt głodna gdy obiad jest o ósmej (umieram z głodu)
Lubi teatr ale nigdy nie wraca późno
Nigdy nie zawracam sobie głowy ludźmi, których nienawidzę
Dlatego też ta cizia się tuła
Nie lubi gry w kości z baronami i hrabiami
Nie wybiorę się do Harlemu w gronostajach i perłach
I na pewno nie będę omawiać naszych spraw z innymi dziewczętami
(Dzięki)
Dlatego dziewczyna się tuła

Uwielbiam powiew wiatru we włosach
Beztroskie życie
Och, jestem spłukana
I co z tego
Nie lubię Kaliforni, jest zatłoczona i parna
Dlatego dziewczyna się tuła
Jestem włóczęgą

Czasami jadę do Coney Island
Och, ta plaża jest boska
I kocham Jankesów
Jeter* jest świetny
Idę w ślady Rdgers’a I Hart’a**
Ona zaśpiewa każdy tekst
Dlatego dziewczyna się tuła

Kocham walki zawodowe
Nie są udawane (żadne podróby)
Kocham wiosłować z Tobą i Twoją żoną po jeziorze w Central Parku
Chodzi do opery i nie zasypia (tak właśnie)
Dlatego dziewczyna się tuła
Lubi zieloną (zieloną) trawę (trawę) pod stopami
Co mogę stracić? Przecież nie mam szmalu ( o nie?)
Jestem sama gdy gasną moje światła
Dlatego dziewczyna się tuła
Dalej

*Derek Jeter –amerykański baseballista występujący w New York Yankees , związany z tą drużyną przez całą karierę.
**Amerykański kompozytor i tekściarz – autorzy wielu musicali i przebojów, także „The Lady is a Tramp”.

Inna muzyczna skandalistka Nina Hagen we właściwy sobie sposób wykonuje piosenkę z dużym zespołem instrumentalnym. W tym wykonaniu artystka jest tak autentyczna, że można odnieść wrażenie, że to utwór specjalnie dla niej napisany. Zwłaszcza w kontekście jej życia prywatnego, które rozpoczęło się dorastaniem w NRD, debiutem muzycznym w Polsce, karierą w USA i 4 małżeństwami. Dziś Nina Hagen uważana jest za „matkę chrzestną” punkrocka.

Piosenka jest napisana dla kobiety i takie wykonania przeważają. Na swoją interpretację zdecydował sie Robbie Williams. Artysta wykorzystał wersję Elli i Franka, dlatego na pewno było mu łatwiej wykonać ją jako próbę opisania kobiety przez obserwatora.

Kończymy wspomnianym na początku wątkiem politycznym. Piosenka doczekała się wielu wykonań kabaretowych, wręcz prześmiewczych. Jedną z nich, aczkolwiek w bardzo eleganckiej oprawie, jest propozycja Tima Lacatena. I pewnie w takich momentach prezydent USA przeklina swoje nazwisko, bo biorąc pod uwagę zwykły zbieg okoliczności można założyć, że podobnych wersji będzie jeszcze wiele.

 

Zostaw komentarz