Skip to content
18 sty / admin

The Baylor Project – „Generations” [RECENZJA]

Ten duet małżonków istnieje od niedawna, ale to nic nie znaczy – oboje mają za sobą bogatą karierę, zwłaszcza Marcus Baylor, wieloletni perkusista słynnej kapeli Yelowjackets. Z kolei Jean Baylor była wokalistką zespołu Zhane, nagrała także dwa albumy solowe. Decyzja o połączeniu sił muzyków z nieco innych światów mogło zaskoczyć, ale już debiutancki album został doceniony dwiema nominacjami do Grammy – żeby było ciekawiej wyróżnienia były w dwóch różnych kategoriach: jazz i R&B. Teraz, przy drugim albumie,  jest ponowne docenienie w kategorii jazzowy album wokalny.

Duet potwierdza swoją klasę w każdym utworze, jest stylowo i bardzo starannie pod kątem instrumentalnym. Wszystkie utwory opracowano z największą maestrią, z dobieraną na konkretne potrzeby grupą muzyków. Jean Baylor, która nie ma dużego doświadczenia w tej stylistyce zachowuje się jak rasowa wokalistka jazzowa, potwierdza to chociażby w “Happy To Be With You”, tutaj wszystko jest za sobą spójne, a sam utwór znakomity. Podobnie jest w “2020”, ciekawie rozwijająca się dramaturgia, znakomita aranżacja, świetna interpretacja wokalistki i dopełniające głosy drugiego planu  – wszystko jest tu po coś.

Klasę tego albumu podkręcają zaproszeni goście – już na początek, w utworze “Strivin’” znakomity saksofonista Kenny Garrett, potem wybitne wokalistki: Jazzmeia Horn i Dianne Reeves. I to właśnie “We Swing” z ich udziałem jest tutaj punktem kulminacyjnym. W “Do You Remember This?” fortepian Sullivana Fortnera wyzwala w wokalistce The Baylor Project pokłady, których wcześniej nie słyszeliśmy – jest bardzo stylowo i artystycznie. Potem kolejny znakomity wokalista, Jamison Ross w świetnym “Only Believe”.

Do tych zachwytów trzeba jeszcze dodać mistrzowską realizację, w każdym nagraniu słychać wyraźnie wszystko, poszczególne partie brzmią świetnie, ale chyba najbardziej soczystym dźwiękiem wyróżnia się perkusja. I to raczej nie przypadek, bo Marcus Baylor jest tutaj cichym bohaterem. Brawo Marcus Baylor. Brawo Jean Baylor. Brawo Baylor Project!

10/10

Zostaw komentarz