Skip to content
25 mar / Wojtek

Voice of…pułapkas

Ostatni odcinek (czyli odcinki) Voice of Poland obfitował w niespodzianki. Te niespodzianki to najczęściej były zasadzki, w które wpadli wykonawcy źle dobierając repertuar. Może to sprawa polskich piosenek, których w tego typu programach się unika? A może chodzi o niski poziom znajomości swoich możliwości? A może brak pokory? Ale po kolei.

W odcinku IV A był tylko jeden interesujacy wykonawca.

Piotr Salata udowodnił, że dobrze śpiewać można w każdym wieku. A ten wiek, którego niektórzy artyści się wstydzą,  może być wręcz atutem. Tak jest właśnie w tym przypadku. Bo tutaj jest wszystko: muzykalność i dobry warsztat, ale przede wszystkim wrażliwość i absolutna świadomość repertuarowa. Brawo!

W odcinku IV B było zadziwiająco podobnie – też tylko jedno interesujące wykonanie.

Paradoksalnie Magda Wasylik była najmłodszą wokalistką tego dnia, podobnie jak Piotr Salata był zdecydowanie najstarszy. Magda zachwyciła mnie swoją dojrzałością interpretacyjną, bo jeśli w tak młodym wieku bierze się za piosenkę Jamiroquai, to jej przyszłość sceniczna może rozwinąć się znakomicie.

Tym razem wyjątkowo często były wykonywane piosenki polskie. Nie wiedzieć dlaczego, ale w talent showach polskojęzyczny repertuar jest zawsze dużo trudniejszy dla wykonawców. Może to kwestia wrażliwości na tekst, a może zbyt mocne nasze „przyklejenie się” do oryginałów?  Tutaj było tylko jedno ciekawe wykonanie.  Magdalena Bałdych zaśpiewała piosenkę Edyty Bartosiewicz niezwykle naturalnie. Ta wokalistka, posiadając świetne warunki wokalne, tutaj postawiła na prostotę przekazu i to właśnie do mnie trafiło.

A wracając do pomyłek repertuarowych. Wielu artystów bardzo długo szuka swojej drogi: eksperymentuje stylistycznie, zmienia współpracowników, dojrzewa estetycznie. Dlatego może to nie jest dramat, że początkujący wokaliści nie potrafią jeszcze dobrze dobrać repertuaru. Jednak w tym programie występują także bardzo doświadczeni wokaliści, którym takie wpadki nie powinny się zdarzyć. A taki jeden przypadek uderzył mnie szczególnie. Ale……zostawmy to 🙄

Zostaw komentarz

*

code