Skip to content
3 mar / Wojtek

X – start – FACTOR

Ten program ostatnio podupadał, więc można go było zamknąć lub coś wykombinować. No i wymyślono, że do najmowszej edycji zaprosi się zespoły. To pewnie programowi pomoże, ale też przybliży stylistycznie do konkurencji. I pewnie tylko stylistycznie, bo prawdopodobnie poziomu nie da się zbudować tak od razu.

I rzeczywiście zespoły wprowadziły  trochę świerzości. Głównie z powodu repertuaru, bo w utworach autorskich nie ma puszczania oczka do widza – albo jest się wyrazistym artystą proponując solidną muzykę, albo marnym klezmerem. W tym odcinku były 2 ciekawe kapele. Zespół 13 w samo południe pokazał kawał niezłej, dobrze zagranej muzyki, ale jeszcze lepszy był Black Radio. Ich propozycja może nie była tak dojrzała, jednak koncepcyjnie, zwłaszcza aranżacyjnie było to dla mnie ciekawsze.

Do tradycji programu nawiązywali wokalisci występujący z podkładem z play-backu. Jakościowo jednak nie było tak wspaniale, bo obroniły się zaledwie 3 osoby, w dodatku same wokalistki. Moją uwagę zwróciły 2 zdolne nastolatki: Agata Dziarmagowska i Marta Bijan. Te dziewczyny, reprezentujące odmienne bieguny wrażliwości udowodniły,  że scena  lubi autentyczność, nawet jeśli nie jest do końca profesjalana. Agata pokazała temperament i świadomość swoich atutów, Marta z kolei potrafiła wykorzystać swoją kruchą wrażliwość i onieśmielenie. Brawo dziewczyny!

Dwa najjaśniejsze punkty tego odcinka, to dwóch obcokrajowców. Artem Furman ujął mnie swoją prostotą i szczerością sceniczną. Zresztą jego występ, w kontekście tego co obecnie  dzieje się na Ukrainie, nabrał dodatkowego sensu. I właśnie o to między innym chodzi w sztuce. Jednak prawdziwym objawieniem był dla mnie Joao de Sousa. Jego wykonanie piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk powaliło mnie.  Nowe odczytanie piosenki, która dla większości Polaków jest pomnikiem, dało wiarę, że dobre pomysły nigdy się nie skończą. Na taką lekkość w traktowaniu frazy może sobie pozwolić rasowy artysta.

http://xfactor.tvn.pl/wideo,2103,v/zaczarowal-publicznosc-oczarowal-jurorow,1215418.html

To był całkiem udany program. Zastanawiam się, czy reżyser do tego odcinka celowo wybrał tak dużo świetnych wykonawców, czy może taki będzie cały program?  Obawiam się, że dalej będzie nieco słabiej, ale obym się rozczarował 🙄

A na koniec drobna uwaga. Nie mogę pojąć jak do programu, który szuka nowych twarzy może się zgłosić zawodowa wokalistka,  była frontmenka niegdyś pierwszoligowego zespołu. Jeszcze dziwniejsze , że ani produkcja, ani jurorzy tego nie zauważają.  Hmmmm…..czego nie robi się dla podniesienia oglądalności 😆

 

 

Jeden komentarz

zostaw komentarz
  1. Lyn-Z / 27 mar 2014

    Black Radio to jeden z najlepszych rockowych kapel z młodego pokolenia 🙂 Oby tak dalej 😀

Zostaw komentarz

*

code