Skip to content
29 sie / Wojtek

Moje 5 minut – najwięksi wygrani

Przed kolejnym sezonem talent show przyglądamy się poprzednim edycjom. W naszej DZIESIĄTCE jest 3 laureatów Idola, zresztą na trzech pierwszych miejscach. Mamy też 2 uczetniczki The Voice of Poland, 3 występujących w X-Factor i po jednym z Must be The Music i Mam Talent. 

3 lata  temu przdstawiłem 10 wykonawców, którzy najbardziej skorzystali na udziale w talent show. Sporządziłem także zestaw osób, które mnie rozczarowały, bo ich udział w programie telewizyjnym dawał nadzieję na ciekawą karierę. Jak to wygląda dzisiaj? Porównanie tamtej listy z tym, co się dzieje teraz daje kilka zmian – jedni wykonawcy nie wytrzymali próby czasu, ale pojawili się też nowi, którzy radzą sobie w naszym SZOŁBIZNESIE całkiem nieźle.

1. Monika Brodka

Awans z miejsca 2. I chyba nie ma czego komentować.

2. Krzysztof Zalewski

3 lata temu umieściłem go w zestawieniu rozczarowań. Dziś jest ważną postacią naszej sceny. To świetny przykład na dobrze zaplanowaną drogę artystycznego rozwoju. Wszystko na zasadzie: powoli, ale konsekwentnie i mądrze.

3. Ania Dąbrowska

Utrzymuje się na tej samej pozycji, chociaż jej kariera chyba nieco zwolniła i skręciła w kierunki bardzo popularne.

4. Dawid Podsiadło

Awans o 2 pozycje. Po bardzo szybkiej karierze i sporym rozgłosie medialnym Podsiadło znacznie zwolnił, ale przy okazji wyszlechatniał.

5. Marcin Wyrostek

Nie mam wątpliwości, że gdyby nie wygrana w Mam Talent, to dziś nikt by o tym zdolnym muzyku nie wiedział. Dla mnie jest jeszcze jeden dodatkowy plus: Wyrostek odczarował akordeon.

6. Lemon

Po wielkim komercyjnym sukcesie dziś grupa nie jest już tak poplularna. Jednak nadal jest to istotny wkład do naszej muzycznej sceny.

7. Michał Szpak

Jedno z większych zaskoczeń. Bo nigdy mi się nie podobał, ale imponuje swoją determinacją i konsekwencją.  A ludzie go kochają – i to jest bardzo ważne.

8. Natalia Nykiel

Teoretycznie powinniśmy o niej nigdy więcej nie usłyszeć –  udział w finale jednej z edycji The Voice of Poland był jej wielkim sukcesem. I wszystko wskazywało na to, że na tym się skończy. Tymczasem Natalia Nykiel stworzyła swój styl i na pewno jest ważną postacią naszej muzycznej sceny.

9. Daria Zawiałow

Ta wokalistka bardzo długo dobijała się do naszego SZOŁBIZNESU. I w końcu się udało. Podejrzewam, że udział w killku talent show był potrzebny, aby zainteresować decydentów, a ci jej w końcu zaufali. Mam obawy, czy wielki sukces pierwszego albumu może być jej największym osiągnięciem. Czy Darii wystarczy kreatywności i talentu aby dłużej zagościć na naszej scenie?

10. Sarsa

Największe zaskoczenie na tej liście. Sarsa nie wygrała żadnego programu, ale udział w The Voice of Poland uchylił jej drzwi do magicznego świata. Dziś artystka tworzy nie najgorsze piosenki – jej największą siłą jest tworzenie utworów dla siebie i wielu innych wykonawców. I to może się okazać największą siłą artysttki. Nie zdziwię się, gdy Sarsa za kilka lat będzie na tej liście znacznie wyżej.

——————————————————————————————————————————————————

Wpis z 2015 roku

1. Justyna Steczkowska

Pierwsza wielka wygrana. Wtedy, ponad 20 lat temu, "Szansa na Sukces" była jedyną możliwością pokazania się w telewizji. Największą zdobyczą w tym programie była jednak możliwość wystąpienia w opolskich debiutach. Udział w Opolu okazał sie dla Steczkowskiej prawdziwym początkiem profesjonalnej kariery, bo już zaśpiewanie tam piosenki znakomitych twórców (Pospieszalski/Waglewski) pokazało, że wokalistka wie, jak poruszać się w polskim SZOŁBIZNESIE. Później było jeszcze lepiej – współpraca przy pierwszej płycie z Grzegorze Ciechowskim to był strzał w dziesiątkę. Dziś Justyna Steczkowska jest uznaną twarzą polskiej sceny i mimo, że od lat nic ciekawego nie zrobiła, to ciągle można o niej mówić z szacunkiem.

2. Monika Brodka

To jedna z bardziej wykorzystanych szans jaką daje wygranie talent show. W momencie wygrywania "Idola"  Brodka była jedynie dobrze zapowiadającą sie wokalistką, jedną z wielu. Jednak każda jej płyta, począwszy od tej pierwszej, potwierdza wielką klasę artystki. I prawdopodobnie o Monice nie dowiedzielibyśmy się gdyby nie talent show.

3. Ania Dąbrowska

Najlepszy przykład na to, że determinacją i talentem można wykorzystać pozornie niewielką szansę. Bardzo szybkie odpadnięcie wokalistki w pierwszej edycji "Idola" dało jej chyba to co najważniejsze, potwierdzenie klasy i siłę do walki o swoje marzenia. Tymi marzeniami było nagrywanie płyt. Dziś jest ich kilka, wszystkie znakomite. Brawo!

4. Lemon

Jeden z wygranych "Must Be the Music". I chyba najważniejszy. Kariera tego zespołu rozwijała się stosunkowo wolno, za to konsekwentnie i wyraziście. Dziś Lemon jest ważną "postacią" naszej sceny. Ich nowe piosenki potwierdzają, że Lemon jest obecnie w najlepszym momencie rozwoju swojej kariery.

5. Marcin Wyrostek

Najważniejszy laureat długiego życia "Mam Talent". Wyrostek potrzebował tego zwycięstwa bardziej niż większość innych uczestników tego typu programów. Wykorzystał je znakomicie. Dziś jest ciągle obecny na naszej scenie, chociaż nie jest tak popularny jak większość artystów z tej listy – jego muzyczny rozwój do konsekwentne i świadome poszukiwanie swojego miejsca w obszarach mniej spektakularnych. Marcina Wyrostka nie ma na wielkich festiwalach i komercyjnych imprezach z olbrzymią publicznością, za to można go usłyszeć w projektach ambitnych i wysoce artystycznych. Chyba na tym właśnie polega świadome budowanie kariery.

6. Dawid Podsiadło

Najważniejszy laureat "X-Factor-a". Co prawda ten program wylansował jeszcze kilku wykonawców, których skala popularności nie koresponduje z talentem, to właściwie jedynie Dawid jest jedyną pozytwną wizytówką tego show. Początek kariery tego artysty, to największy sukces w polskim SZOŁBIZNESIE ostatnich lat. Dziś jest trochę spokojniej, jednak jestem przekonany, że akurat ten artysta nie powiedział jeszcze ostaniego słowa.

7. Katarzyna Cerekwicka

Druga, po Steczkowskiej, laureanta "Szansy na Sukces". W tym przypadku nie było jednak tak łatwo, jednak po kilku latach się udało. Był czas, że Cerekwicka śpiewała wszędzie. Dziś  w mediach jest jej zdecydowanie mniej,jednak spodziewam się, że nagranie w tym roku  nowej płyty pomoże artystce na wielki powrót.

8. Eney

Pierwszy zwycięzca "Must Be the Music". I ten sukces został wykorzystany znakomicie – krótko po programie zespół był puszczany we wszystkich komercyjnych stacjach, a o ich występ zabiegali organizatorzy większości imprez plenerowych. To przykład na konsekwencję – zespół wystąpił w telewizyjnycm show tylko po to, aby otworzyć sobie drzwi do wielkiego świata. I wykorzystał to znakomicie!

9. Kamil Bednarek

W momencie udziału w "Mam Talent" był skromnym, nikomu nie znanym nastolatkiem. Dziś Bednarek rządzi na naszej scenie. Co prawda jego największa popularność chyba juz minęła, to jednak ciągle Bednarek jest istotnym uzupełneiniem różnorodności na naszej scenie.

10. AudioFeels

O tym zespole raczej nie dowiedzielibyśmy sie, gdyby nie udział w "Mam Talent". Kariera zespołu wokalnego, zwłaszcza a cappella, to u nas ciągle wielkie osiągnięcie. Zespół potwierdza, że śpiewanie wielogłosowe może być jednocześnie artystyczne i atrakcyjne. Popualrność zespołu to na pewno nie wielkie imprezy trnsmitowane przez telewizje. Ważne jednak, że AudioFeels potrafił zaistnieć na naszym rynku i ciągle ma swoją publiczność.

Zostaw komentarz